H&M Uygun Fiyat'a Elbisesi | H&M Dress


Turkish

Merhabalar!

Üniversite son sınıf öğrencisi olarak sizden özür dilicem ama sizde ne kadar yoğun olduğumdan haberdarsınızdır. Instagram hesabımde çok aktif olsam bile, kamerayı elime alıp gidip çekim yapmak çok zamanımı alıyor :( Ama özlemedim de değil. Sizi, sevdiğim blogları takip etmeyi ve yazmayı çok özlemişim. 

Sanırım İskoçyada hava 10'a düşene kadar ben ayaklarımdan Stradıvarious dan aldığım bu flats'ları, ve kolumdan indirimden kaptığım ZARA çantamı düşürmedim. Bu aralar canım hiç uyum içinde olmak istemiyor ve giydiğim her parçayı kombin ettiğim ayakkabılarım ve çantam resmen aynıydı. H&M'den bu aralar biraz soğumuş olsamda, £7.99 yani 28TL civarına bulduğum bu şirin elbiseye ilk görüşte vurulmuştum. Gözlerimin daldığı maviliğe uyum sağlayan tek parçaydı belkide. Sırt detayı bir muazzam, ama bundan daha önemlisi sırt dekoltesi olurken, göğüsünün kapalı olmalısı. Dekolteye gelince bu altın kuralı unutmamak lazım, bu sayede rüküş olmakdan kaçmış oluruz. İngilizlerin dediği gibi 'Less is more' yani, sadece bir detayın göze çarpması hep daha iyidir.

Kocaman sevgiler ve öpücükler,
B.

English | 

Hi everyone, 

Sorry I've been away for so long. Being a fourth year student has been proven difficult, and although I'm very active on my Instagram page, I just can't find the time to pick up my camera and do some shooting. 

I don't know if you've heard of www.stradivarius.com but basically it's owned by Inditex (which is the mother company of big brands such as ZARA and Bershka). I have been wearing their flats all summer. Their prices are pretty good compared to the UK prices for shoes and the quality is just fab. Anyway, I have literally lost my will to get pieces to go together, so instead, I wore the same shoes and bag (like everyday on holiday) and the only thing I changed about it was my dresses. The only thing I cared about for the first time was being comfortable! I  am kind of put of by H&M recently, especially their new line that promoted war type of clothing. No brand should be making profit out of war, so I have been boycotting them for the past week. But during the summer, I came across this £7.99 dress and absolutely loved it! It doesn't reveal so much, and the back detail is just so beautiful. You just have to keep your eyes open for gorgeous bargains sometimes. Hope you like it!

Lots of love and kisses,
B.

Comments